SākumsJaunumi

SIA JUMP iespaidi, pasaulē vadošajā būvniecības materiālu, sistēmu un arhitektūras izstāde BAU 2015 (2.daļa)

08.02.2015.  

Siltumizolācijas materiāli, kas ražoti no kokšķiedras

BAU 2015 plaši bija pārstāvēti arī siltumizolācijas materiāli, kas tiek ražoti no kokšķiedras un arī šie materiāli ir ievērojami paplašinājuši savu sortimentu.

1_Pavatex_kokskiedras_vate_siltumizolacija 2_Pavatex_kokskiedras_vate_siltumizolacija

Lai gan materiāls nav jauns, par tā rašanos var pateikties 70-to gadu fosilo resursu cenu lēcienam, tomēr aizvien lielāku popularitāti tas ir iemantojis pēdējos gados, kad aktuālāk paliek ēku celtniecība un dzīvošana pēc iespējas „zaļāk”. Lai gan Latvijā šāda domāšana ir vairāk izņēmums, nevis ierasta parādība, tomēr Skandināvija un Rietumeiropā aizvien populārāk paliek ēku būvniecība pēc „LEED” principiem, kur ikkatra ēkas projektēšanas, būvniecības un ekspluatācijas sadaļa tiek vērtēta, kopā veidojot 100 punktu skalu. Vadoties pēc šiem principiem viens no punktiem ir kas tiek vērtēts CO2 emisija materiālu ražošanā un transportēšanā. Tādi materiāli, kā kokšķiedras siltumizolācija un celulozes siltumizolācija, kuru ražošanas procesā tiek radīts salīdzinoši mazāk (salīdzinot ar tradicionālajām minerālvatēm un polistirola materiāliem) CO2 emisijas, jo tiek pārstrādāti celulozes atkritumi un koksnes produktu ražošanas atlikumi ir ideāli piemēroti šiem „zaļajiem” projektiem.

Pagājis arī laiks, kad materiāli, kas ir dabai draudzīgāki ir arī ar ievērojami sliktāku īpatnējo siltumvadītspējas koificientu (λ), kas piemēram Steico sienas plātnēm Steico Flex un Pavatex ražotajam Pavaflex ir 0.038W/mK, tad tāda paša pielietojuma Paroc materiālam Extra, tas ir 0.036W/mK. Līdzīgie siltumtehniskie parametri ļauj šos materiālus izmantot analogos sienu, jumtu un grīdu risinājumos speciāli nepalielinot konstrukcijas kopējo biezumu.

3_Steico_kokskiedras_vate_siltumizolacija4_Steico_kokskiedras_vate_siltumizolacija

Pieaugot arī prasībām pret klimatu ēkās, to būvniecībā jāizmanto aizvien mazāk dabai „nedraudzīgo” materiālu. Arī šeit siltumizolācija ir viens no lielākajiem komponentiem, kuros var veikt uzlabojumus, attiecīgi izmantojot elpojošus, dabīgus materiālus (aitas vilnas siltumizolācija, kokšķiedras un celulozes siltumizolācija) ir iespējams panākt veselīgāku klimatu ēkā.

Lai popularizētu kokšķiedras izmantošanu Somijā „Somijas tehniskais izpētes centrs” strādā pie kokšķiedras siltumizolācijas materiālu tehnisko īpašību uzlabošanas un tehnisko risinājumu izstrādes, kas ļautu materiālu ražot masveidā, tādejādi aizvietojot siltumizolācijas materiālus, kurus nevar pārstrādāt, vai to pārstrāde ir dārga, kā arī panākt, lai šī materiāla ražošanā tiek izmantots pēc iespējas mazāk enerģijas un ražošanas procesā atmosfērā izdalīts mazāk CO2 izmešu.

Projekta mērķis ir izstrādāt materiālu, kas būtu analogs pēc savām siltumtehniskajām īpašībam poliuretāna bāzes materiāliem, sīkāk par projektu var lasīt šeit.

Lai panāktu iepriekš minētos mērķus plāns ir izveidot kokšķiedras materiālu, kurš būtu ar putu veida struktūru un noslēgtām gaisa kabatām (foam-like structures to create closed-like air pockets in the material).

Šāds materiāls būs ievērojami labāks arī darbinieku veselībai, kas ar to strādās, jo nebūs jālieto sejas maska, lai aizturētu kaitīgo vielu ieelpošanu.

Tātad apmeklējot BAU 2017, iespējams, jau varēsim iepazīties ar šo Somijā izstrādāto kokšķiedras materiālu.

Turpinājums sekos…