SākumsSiltumizolācijaEkovatePaveiktie darbi

Alojas novada uzņēmējdarbības atbalsta centrs – bibliotēka SALA

Objekts:

Alojas novada uzņēmējdarbības atbalsta centrs – bibliotēka SALA

Pasūtītājs:

Plastik SIA

Materiāls:

Ekovate

Apjoms:

490m3

Informācija par objektu:

Oktobra nogalē Ungurpilī Dzirnavezera krastā ar konferenci par videi draudzīgas un energoefektīvas uzņēmējdarbības veicināšanu atklāja jauno Alojas novada uzņēmējdarbības atbalsta centru un bibliotēku “Sala”. Novada pašvaldība kļuvusi par vienu no pirmajām Latvijā, kas, izmantojot dabas resursus – kokmateriālus – kā galveno konstruktīvo un apdares materiālu, uzbūvējusi zema enerģijas patēriņa sabiedrisko ēku.

Ēkā izvietota moderna bibliotēka, semināru telpas, attālinātās darba vietas un plaša konferenču zāle ar lielisku skatu uz Ungurpils Dzirnavezeru. Tas viss domāts esošo un jaunu uzņēmumu attīstībai, vietējās sabiedrības, it īpaši jaunatnes, aktivizēšanai un publisku pasākumu rīkošanai.

“Sala” ir veidota atbilstoši pasīvās ēkas standartam, tās plānotais siltumenerģijas patēriņš ekspluatācijas laikā uz apkurināmo (526,2 m2) platību nepārsniegs 14,6 kWh/m2 gadā. Zemes siltumsūknis silda siltās grīdas un sagatavo silto ūdeni. Ventilācijai izmanto jaudīgu rekuperācijas sistēmu. Grīdām 50 cm biezs siltumizolācijas slānis. Ēkas konstrukcijās izmantots koks, ārējās sienas un pārsegums 50 – 70 cm biezumā siltināti ar ekovati. Zaļo jumtu klāj velēnas ar sukulentiem. Uz tā novietotas divas saules baterijas, kas palīdz uzsildīt ūdeni vasarā.

Apgaismojumam izmantotas LED spuldzes. Bibliotēkas griestus veido fibrolīta paneļi, kas nodrošina labu akustiku. Logiem izmantota pasīvo māju standartam atbilstoša trīskāršā stikla pakete ar inerto gāzi. Vairākās telpās apdarē lietots vietējo ražotāju apses koka dēlīšu apšuvums.

Telpas viegli transformējamas, piemēram, konferenču zāli var savietot ar bibliotēku. Vasaras laikā āra pasākumos ir iespēja izmantot atsevišķu ieeju uz dušām un sanitārajiem mezgliem, kas nodalīta no bibliotēkas un konferenču zāles. Apkārtējā teritorija ir labiekārtota, izveidotas koka dēļu iesegumu terases un apstādījumi. Vēsturiskais apaļkoku tornis saglabāts un interesanti papildina kopskatu.

“Objekts ir laikmetīgas arhitektūras piemērs ar inovatīviem risinājumiem, kas kontrastē ar visai ierasto lauku vides (pagasta centra) apbūvi. Tādējādi arī attālāk no lielajām kultūras krustcelēm dzīvojošajiem lauku iedzīvotājiem dodot iespēju ne tikai izbaudīt modernas arhitektūras šarmu, bet arī pārliecināties par ilgtspējīgas un zemas emisijas ēkas priekšrocībām. Nacionālo būvmateriālu – koka un māla – izmantošana ēkas celtniecībā palīdzējusi ēkā radīt veselīgu vidi un vēlreiz akcentē to, ka no vietējiem Latvijas resursiem var izveidot augstas klases ēkas,” stāsta arhitekte Ija Rudzīte, kas veikusi autoruzrauga pienākumus būvniecības procesa laikā.

Ēkas būvniecību uzsāka 2016.gada sākumā. Būvdarbus saskaņā ar iepirkumu procedūru veica SIA “MONUM”. Projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir 891 382,80 EUR, no tām Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta līdzfinansējums – 664 610,05 EUR, Alojas novada domes līdzfinansējums – 226 772,75 EUR. Neattiecināmās izmaksas 497 087,31 EUR.

Avots: La.lv